  • NDD04N50ZT4G
NDD04N50ZT4G
advertisement
Manufacturer No:
NDD04N50ZT4G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NDD04N50ZT4G
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
NDD04N50ZT4G
Description:
MOSFET 500V 3A HV MOSFET DPAK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NDD04N50ZT4G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 day ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    4
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    2.7Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Powers
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    61W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    61W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    9 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    2.7 Ω @ 1.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 50μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    308pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    3A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    12nC @ 10V
  • Rise Time
    9ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    10 ns
  • Turn-Off Delay Time
    16 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    3A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    3A
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    500V
  • Height
    2.38mm
  • Length
    6.73mm
  • Width
    6.22mm