  • ND09J00101K--
ND09J00101K--
advertisement
Manufacturer No:
ND09J00101K--
HK JDW NO:
66-ND09J00101K--
Purchasing and Inquiry
ND09J00101K-- Overview
A total of 2 terminations is present on these NTC thermistors. A component such as an electronic component can dissipate power of 0.9W.
ND09J00101K-- Features
100Ohm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.9W
10% Tolerance
ND09J00101K-- Applications
There are a lot of AVX Corporation ND09J00101K-- NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Compensation of pressure sensors
  • Automotive electronics
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • CD players
  • Liquid Level Sensing
  • Temperature compensation for semiconductor devices
Step5Bar-code shipping tag
ND09J00101K--
  • Tolerance
    10%
  • Resistance
    100Ohm
    NTC THERMISTOR
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.9W
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C