  • NCV8509PDW18R2G
NCV8509PDW18R2G
advertisement
Manufacturer No:
NCV8509PDW18R2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCV8509PDW18R2G
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
NCV8509PDW18R2G
Description:
Reset Fixed NCV8509 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 16 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 8454
Step5Bar-code shipping tag
NCV8509PDW18R2G
    Select All
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
    Automotive, AEC-Q100
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCV8509
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    50V
  • Output Voltage
    1.8V
    Positive
  • Current - Output
    115mA 100mA
  • Quiescent Current
    10mA
  • Control Features
    Reset
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V 1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    -300mV
  • Protection Features
    Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    175μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 100mA -
  • Dropout Voltage
    400mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.4V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    105mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    50V
  • Output Voltage 2
    1.8V
  • Length
    10.3mm
  • Width
    7.5mm