  • NCV8504PW25G
NCV8504PW25G
advertisement
Manufacturer No:
NCV8504PW25G
HK JDW NO:
699-NCV8504PW25G
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
NCV8504PW25G
Description:
Reset Fixed PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 16 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 10659
Step5Bar-code shipping tag
NCV8504PW25G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    16
  • Current - Supply (Max)
    45mA
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Voltage - Input (Max)
    45V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    400mA
  • Control Features
    Reset
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Input Voltage (Min)
    4.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    150μA
  • Output Voltage1-Max
    2.575V
  • Output Voltage1-Min
    2.425V
  • Dropout Voltage1-Max
    0.6V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm