  • NCP803SN293T3G
NCP803SN293T3G
advertisement
Manufacturer No:
NCP803SN293T3G
HK JDW NO:
598-NCP803SN293T3G
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
NCP803SN293T3G
Description:
NCP803 Voltage supervisor Min 1.2V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 16287
Step5Bar-code shipping tag
NCP803SN293T3G
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 13 hours ago)
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    SOT-23-3 (TO-236)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    NCP803
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Number of Elements
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.2V
  • Operating Supply Current
    800nA
  • Nominal Supply Current
    800nA
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.93V
  • Number of Voltages Monitored
    1
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.89V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.96V
  • Undervoltage Threshold
    2.93V
  • Overvoltage Threshold
    2.96V