  • NCP18XH103J03RB
NCP18XH103J03RB
advertisement
Manufacturer No:
NCP18XH103J03RB
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-NCP18XH103J03RB
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
NCP18XH103J03RB
Purchasing and Inquiry
NCP18XH103J03RB Overview
NTC thermistors are packaged as a Tape & Reel (TR). It is included in the 0603 (1608 Metric) package for your convenience. NTC thermistors require a resistance tolerance of ±5% for them to function. Temperature setting NTC thermistors to -40°C~125°C is recommended to ensure reliable performance. Each of these NTC thermistors has a total of 2 terminations. As a prerequisite for the NTC thermistors to function properly, the 2 pins must be connected. 0.1W of power can be absorbed by the electronic component. In general, NTC thermistors can keep their maximum power dissipation at 100mW. Fuse elements can withstand currents as low as 310μA without suffering much damage.
NCP18XH103J03RB Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP18 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
10kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 310μA
5% Tolerance
NCP18XH103J03RB Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP18XH103J03RB NTC Thermistors applications.
  • Temperature regulation and measurement
  • Temperature measurement and compensation
  • Heating systems
  • Electronic Thermometers
  • Liquid Crystal Display
  • Battery packs
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Temperature compensation of display contrast
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
Step5Bar-code shipping tag
NCP18XH103J03RB
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NCP18
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Current Rating
    310μA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    0.7 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B Value Tolerance
    ±1%
  • B25/85
    3434K
  • Thermal Sensitivity Index
    3380 K
  • B25/50
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm