  • NCP15XF101E03RC
NCP15XF101E03RC
advertisement
Manufacturer No:
NCP15XF101E03RC
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-NCP15XF101E03RC
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
NCP15XF101E03RC
Purchasing and Inquiry
NCP15XF101E03RC Overview
A NTC thermistor comes in a Tape & Reel (TR) package. We have included it in the 0402 (1005 Metric) package for your convenience. A NTC thermistor's resistance tolerance is ±3% in order to work. Ensure that the temperature of NTC thermistors is set to -40°C~125°C in order to ensure reliable performance. An NTC thermistor with a total of 2 terminations is presented here. The NTC thermistors will not function properly unless the 2 pins are connected. 0.1W of power can be absorbed by the electronic component. A NTC thermistors is capable of dissipating a maximum of 100mW of power. Fuse elements can withstand currents as low as 9.5mA without suffering much damage.
NCP15XF101E03RC Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP15 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
100Ohm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 9.5mA
3% Tolerance
NCP15XF101E03RC Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP15XF101E03RC NTC Thermistors applications.
  • Electronic Thermometers
  • Electronic Thermometers
  • Temperature compensation of display contrast
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Temperature detection of battery cells
  • CD players
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature measurement and compensation
  • Heating systems
  • Mobile phones
Step5Bar-code shipping tag
NCP15XF101E03RC
    Select All
  • B25/100
    3296K
  • Length
    1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NCP15
  • Tolerance
    3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    500μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Current Rating
    9.5mA
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Resistance Tolerance
    ±3%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C