  • NCP154MX300300TAG
NCP154MX300300TAG
advertisement
Manufacturer No:
NCP154MX300300TAG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP154MX300300TAG
Package:
8-XFDFN Exposed Pad
Datasheet:
NCP154MX300300TAG
Description:
Enable Fixed 0.4mm PMIC 8-XFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 11231
Step5Bar-code shipping tag
NCP154MX300300TAG
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-XFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    2
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Current - Supply (Max)
    200μA
  • Number of Outputs
    2
  • Voltage - Input (Max)
    5.25V
  • Output Voltage
    3V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA 300mA
  • Quiescent Current
    100μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    3V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3V 3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.9V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.26V @ 300mA 0.26V @ 300mA
  • PSRR
    75dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    150mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.15V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Output Voltage 2
    3V
  • Length
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.45mm