  • NCP1256ASN100T1G
NCP1256ASN100T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1256ASN100T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1256ASN100T1G
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet:
NCP1256ASN100T1G
Description:
6 Terminations8.9V~28V AC to DC power converter100kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1256ASN100T1G Overview
In the SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 package, the ac to dc converter is embedded.There is a AC/DC power converter of Tape & Reel (TR) available.There is a AC/DC converter mounted in the way of Surface Mount .To deliver its performance, the ac dc converter should be operated at a temperature of -40°C~125°C TJ .In this AC DC converter, the analog IC type is SWITCHING CONTROLLER .In this AC to DC transformer, the switching frequency is 100kHz .This AC/DC converter is designed for use within the range of 8.9V~28V supply voltage (Vcc/Vdd).It has a total of 6 terminations.
NCP1256ASN100T1G Features
Packaged with SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Switching Frequency at 100kHz
NCP1256ASN100T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1256ASN100T1G AC DC Converters applications.
  • Universal input AC/DC adapters (15W - 45W)
  • Remotely-controlled appliances
  • WiFi Wireless
  • Off--line Battery Charger
  • Industrial controls
  • Portable Apparatus
  • RCC SMPS
  • Power Adaptors
  • Wireless System
  • Power adapters for network devices
Step5Bar-code shipping tag
NCP1256ASN100T1G
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    8.9V~28V
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Fault Protection
    Over Power, Over Voltage, Short Circuit
  • Duty Cycle
    80%
  • Voltage - Start Up
    18V
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.5mm