  • NCP1251BSN100T1G
NCP1251BSN100T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1251BSN100T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1251BSN100T1G
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet:
NCP1251BSN100T1G
Description:
6 Terminations8.8V~28V 6 Pin AC to DC power converter
Purchasing and Inquiry
NCP1251BSN100T1G Overview
It is embedded in package SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 .It is available in Tape & Reel (TR) AC/DC power converter.A AC/DC converter of this type is mounted in the way of Surface Mount .Ideally, the ac dc converter should be operated at a temperature of -40°C~125°C TJ degrees Celsius.An analog IC of type SWITCHING CONTROLLER is employed in this AC DC converter.The AC/DC converter is capable of being used when the supply voltage is 8.8V~28V (Vcc/Vdd).In total, it has 6 terminations.It contains 6 pins.There are 6 pins in total.Surface Mount are the recommended mounting method for the ac dc converters.The ac to dc conversions are contained in Switching Regulator or Controllers .500mA is set as the output current.AC to DC converter is able to reach high efficiency when its frequency is 100kHz .On the basis of a unique technique, the input voltage can be ensured to be 28V .
NCP1251BSN100T1G Features
Packaged with SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
With 6 pins
Output Current at 500mA
NCP1251BSN100T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1251BSN100T1G AC DC Converters applications.
  • Chargers for cell/cordless phones
  • Records
  • Remotely-controlled appliances
  • PDAs
  • ZigBee
  • Small off-line low voltage power supplies
  • Battery chargers for cellular phones
  • Adapters
  • Shaver Charger
  • Set Top Boxes (STB)
Step5Bar-code shipping tag
NCP1251BSN100T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Frequency
    100kHz
  • Pin Count
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Current
    500mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    8.8V~28V
  • Input Voltage (Min)
    9.4V
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Input Voltage (Max)
    28V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Rise Time
    40ns
  • Fall Time (Typ)
    30 ns
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    No
  • Fault Protection
    Over Power, Over Voltage, Short Circuit
  • Max Duty Cycle
    84 %
  • Duty Cycle
    80%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Start Up
    18V
  • Height
    1mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    1.7mm