  • NCP12510ASN65T1G
NCP12510ASN65T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP12510ASN65T1G
HK JDW NO:
598-NCP12510ASN65T1G
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet:
NCP12510ASN65T1G
Description:
6 Terminations8.9V~35V AC to DC power converter
Purchasing and Inquiry
NCP12510ASN65T1G Overview
In the package SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 , the ac to dc converter is embedded.In Tape & Reel (TR) AC/DC power converter, it is available.Surface Mount mounts this AC/DC converter.It is necessary to operate the ac dc converter at a temperature of -40°C~125°C TJ °C in order for it to perform properly.In this AC DC converter, the analog IC type is SWITCHING CONTROLLER .This AC/DC converter is suitable for operation in the range of 8.9V~35V supply voltage (Vcc/Vdd).As a result, it has had 6 terminations.A high efficiency can be achieved by operating at a frequency of 65kHz .
NCP12510ASN65T1G Features
Packaged with SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
NCP12510ASN65T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP12510ASN65T1G AC DC Converters applications.
  • Cellular phone chargers
  • MP3
  • Records
  • SMPS house keeping power supplies
  • Adapters for Handheld Electronics
  • Power Adaptors
  • Standby power supplies for TV
  • Auxiliary Power Supplies
  • Rice Cooker
  • Utility meters
Step5Bar-code shipping tag
NCP12510ASN65T1G
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Package / Case
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Frequency
    65kHz
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    8.9V~35V
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Nominal Input Voltage
    35V
  • Fault Protection
    Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
  • Duty Cycle
    80%
  • Voltage - Start Up
    18V
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.5mm