  • NCP114AMX300TCG
NCP114AMX300TCG
advertisement
Manufacturer No:
NCP114AMX300TCG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP114AMX300TCG
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
NCP114AMX300TCG
Description:
Enable Fixed 0.65mm PMIC 4-UDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 12965
Step5Bar-code shipping tag
NCP114AMX300TCG
    Select All
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    1.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    95μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.22V @ 300mA
  • PSRR
    75dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    145mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.145V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    300mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
    4-UDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd)
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Number of Outputs
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA