  • NCP1117DT25RKG
NCP1117DT25RKG
advertisement
Manufacturer No:
NCP1117DT25RKG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1117DT25RKG
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
NCP1117DT25RKG
Description:
Fixed 2.29mm NCP1117DT25 PMIC 3 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 8
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
NCP1117DT25RKG
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.29mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP1117DT25
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 800mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    68dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.07V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.07V
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    1A
  • Nominal Output Voltage
    2.5V
  • Input Bias Current
    5.2mA
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height
    2.38mm
  • Length
    6.73mm
  • Width
    6.22mm