  • NCM15Z5U103M50F
NCM15Z5U103M50F
advertisement
Manufacturer No:
NCM15Z5U103M50F
HK JDW NO:
10881-NCM15Z5U103M50F
Datasheet:
NCM15Z5U103M50F
Description:
10nF Ceramic Capacitor 20% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
NCM15Z5U103M50F
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    -56/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    10°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Dielectric
    Z5U
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    5.33mm
  • Length
    3.81mm