  • NB12K00682KBB
NB12K00682KBB
advertisement
Manufacturer No:
NB12K00682KBB
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-NB12K00682KBB
Purchasing and Inquiry
NB12K00682KBB Overview
Those are the thermistors that come in a Tape and Reel. Temperatures below 150°C are required for reliable NTC thermistors. It is recommended that NTC thermistors operate at a minimum temperature of -55°C for relibility reasons. A total of 2 terminations are on these NTC thermistors. In order for the NTC thermistors to operate correctly, the 2 pins must be connected.
NB12K00682KBB Features
2 Pins
Package/Case: Tape and Reel
6.8kOhm Resistance
10% Tolerance
NB12K00682KBB Applications
There are a lot of AVX Corporation NB12K00682KBB NTC Thermistors applications.
  • Heating systems
  • Temperature compensation of display contrast
  • Battery packs
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Temperature regulation and measurement
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Liquid Crystal Display
Step5Bar-code shipping tag
NB12K00682KBB
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Resistance
    6.8kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    3 %
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm