  • NATT102M16V12.5X14JBF
NATT102M16V12.5X14JBF
advertisement
Manufacturer No:
NATT102M16V12.5X14JBF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NATT102M16V12.5X14JBF
Package:
Datasheet:
Description:
1000μF Capacitor 550mA
Step5Bar-code shipping tag
NATT102M16V12.5X14JBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • JESD-609 Code
    e6
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Capacitance
    1000μF
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Leakage Current
    0.16mA
  • Ripple Current
    550mA
  • Tan Delta
    0.2
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%