  • N74F138D,623
N74F138D,623
advertisement
Manufacturer No:
N74F138D,623
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-N74F138D,623
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
N74F138D,623
Description:
4.5V~5.5V Signal switch74F Series
Purchasing and Inquiry
N74F138D,623 Overview
Providing this information in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) enables digital switch board space to be saved.Tape & Reel (TR) is the method used for packaging.digital switch ic uses the method of Surface Mount for mounting.For the analog part of the multiplexers, an IC Decoder/Demultiplexer is used.As long as the operating temperature is 0°C~70°C, turn signal switch will not be influenced by external factors.The turn signal switch is designed for use with a 4.5V~5.5V supply voltage, which gives it a lot of flexibility.In addition to being a member of the 74F series, these multiplexers have a wide range of applications.
N74F138D,623 Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
N74F138D,623 Applications
  • Logic gates for other digital devices
  • To select different task for memory in microprocessor memory systems
  • Data distribution
  • Code converters
  • VGA
  • High-performance memory systems
  • Arithmetic Logic Units
  • Computer memory
  • Audio transmission
  • Code conversion
Step5Bar-code shipping tag
N74F138D,623
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    16-SO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Decoder/Demultiplexer
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Circuit
    1 x 3:8
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA