  • MTMM-140-07-S-D-200
MTMM-140-07-S-D-200
advertisement
Manufacturer No:
MTMM-140-07-S-D-200
HK JDW NO:
680-MTMM-140-07-S-D-200
Package:
Datasheet:
Description:
MTMM Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 80-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height
Step5Bar-code shipping tag
MTMM-140-07-S-D-200
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Positions
    80
  • Number of Rows
    2
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Total Number of Contacts
    80
  • Insulation Height
    0.059 1.50mm
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.200 5.08mm
  • Overall Contact Length
    0.456 11.58mm