  • MTMM-112-15-L-S-100
MTMM-112-15-L-S-100
advertisement
Manufacturer No:
MTMM-112-15-L-S-100
HK JDW NO:
680-MTMM-112-15-L-S-100
Description:
MTMM Series 1-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 12-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height
Step5Bar-code shipping tag
MTMM-112-15-L-S-100
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Positions
    12
  • Number of Rows
    1
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Terminal Pitch
    2mm
  • Insulation Height
    0.059 1.50mm
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Insulation Color
    Black
  • Contact Length - Post
    0.671 17.04mm
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.100 2.54mm
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Overall Contact Length
    0.830 21.08mm