  • MSP430G2533IPW20
MSP430G2533IPW20
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2533IPW20
HK JDW NO:
815-MSP430G2533IPW20
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
16KB 16K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 20 Pin 16MHz 2.2V 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 190937
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2533IPW20
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.2V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    16MHz
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Memory Size
    16kB
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of A/D Converters
    8
    2
  • Number of Timers
    6
  • Number of I2C Channels
    1
  • Number of GPIO
    24
  • Number of SPI Channels
    2
  • Height
    1.2mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm