  • MSP430G2353IRHB32T
MSP430G2353IRHB32T
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2353IRHB32T
HK JDW NO:
815-MSP430G2353IRHB32T
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
4KB 4K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 32 Pin 16MHz 32-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 15555
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2353IRHB32T
  • Number of Timers/Counters
    2
  • ROM (words)
    4096
    YES
  • Number of A/D Converters
    8
  • Number of Programmable I/O
    24
    NO
  • Number of UART Channels
    256
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Height
    1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm
  • Thickness
    900μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    32
  • Terminal Position
    QUAD
  • Frequency
    16MHz
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    4kB
  • Number of I/O
    24
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V