  • MSP430G2332IPW20
MSP430G2332IPW20
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2332IPW20
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-MSP430G2332IPW20
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
4KB 4K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 20 Pin 16MHz 2.2V 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 2032
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2332IPW20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    MSP430G2xx
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.2V
  • Frequency
    16MHz
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    4kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    MSP430
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    4KB 4K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, USI
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    1
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Number of A/D Converters
    8
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (bytes)
    256
  • Height
    1.2mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm