  • MSP430G2313IPW28R
MSP430G2313IPW28R
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2313IPW28R
HK JDW NO:
815-MSP430G2313IPW28R
Package:
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MSP430G2313IPW28R
Description:
4KB 4K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 28 Pin 16MHz 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 10700
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2313IPW28R
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 5 days ago)
  • Package / Case
    28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    28
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    16MHz
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Low Power Mode
  • Number of Programmable I/O
  • Integrated Cache
  • Number of UART Channels
  • Height
    1.2mm
  • Length
    9.7mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm