  • MSP430G2252IRSA16R
MSP430G2252IRSA16R
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2252IRSA16R
HK JDW NO:
815-MSP430G2252IRSA16R
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
2KB 2K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 16 Pin 16MHz 2.7V 16-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 4280
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2252IRSA16R
  • Height
    1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm
  • Thickness
    900μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Frequency
    16MHz
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.2V
  • Number of I/O
    10
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V