  • MSP430G2221IRSA16R
MSP430G2221IRSA16R
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2221IRSA16R
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-MSP430G2221IRSA16R
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Description:
2KB 2K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 16 Pin 16MHz 2.2V 16-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2481
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2221IRSA16R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MSP430G2xx
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.2V
  • Frequency
    16MHz
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    2kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    10
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    MSP430
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    2KB 2K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI
  • Bit Size
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    1
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Number of Programmable I/O
    10
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (bytes)
    128
  • Height
    1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm