  • MSP430G2101IPW14R
MSP430G2101IPW14R
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2101IPW14R
HK JDW NO:
815-MSP430G2101IPW14R
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MSP430G2101IPW14R
Description:
1KB 1K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 14 Pin 16MHz 2.2V 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
MSP430G2101IPW14R Overview
Packaged in a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) format. The MCU has 10 I/O ports. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Microcontroller is based on the 16-Bit core architecture. The type of memory that the program uses is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. It is part of the MSP430G2xx series of electrical components. This program memory has a size of 1KB 1K x 8, which indicates what the size of the program memory is. With a MSP430 Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 14 is the number of terminations on the IC chip that are present. Microcontroller comes with 16 bit size. Microcontroller chip has outputs of 2.2V volts. Currently, MCU chip has NO DMA channels. 1kB memory size belongs to the Chip part. Using a 16MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. The device works in YES PWM channels. It is possible to access the 14 pins on the chip through the 14 pins. The clock has 1 timers/counters to keep track of the time. In total, it has 14 pins. In the 10 Programmable I/O section, it can be programmed in many different ways. A total of 8 UART channels are available on it.
MSP430G2101IPW14R Features
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
MSP430G2101IPW14R Applications
There are a lot of Texas Instruments MSP430G2101IPW14R Microcontroller applications.
  • Embedded gateways
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Graphic terminals
  • Air fryers
  • Keyboards
  • Smartphones
  • DCS control intelligent sensor
  • Gas monitoring systems
  • Fax machines
  • Security systems
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2101IPW14R
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    2.2V
  • Frequency
    16MHz
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Memory Size
    1kB
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    1KB 1K x 8
  • Low Power Mode
  • Number of Programmable I/O
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm