  • MSP430FR2512IPW16
MSP430FR2512IPW16
advertisement
Manufacturer No:
MSP430FR2512IPW16
HK JDW NO:
815-MSP430FR2512IPW16
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MSP430FR2512IPW16
Description:
7.5KB 7.5K x 8 FRAM MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430™ FRAM Series 16 Pin 3V 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 427
Step5Bar-code shipping tag
MSP430FR2512IPW16
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Supply Voltage
    3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Number of I/O
    11
  • Speed
    16MHz
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, Cap Sense, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    7.5KB 7.5K x 8
  • Data Converter
    A/D 5x10b
    NO
  • ROM (words)
    7680
  • Number of UART Channels
    1
  • RAM (bytes)
    2048
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm