  • MSC8152SAG1000B
MSC8152SAG1000B
advertisement
Manufacturer No:
MSC8152SAG1000B
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-MSC8152SAG1000B
Package:
783-BBGA, FCBGA
Datasheet:
MSC8152SAG1000B
Description:
1mm 11.5/1.82.5V CPLD StarCore Series 1V 783-BBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
MSC8152SAG1000B Overview
Basically, it is a type of electronic component that is available in a 783-BBGA, FCBGA package.It is provided with a packaging way of Tray.SC3850 Dual Core members are well suited for a wide range of applications.The mounting of the device is done in the direction of Surface Mount.As long as it is operated at the temperature of 0°C~105°C TJ, it will operate normally.The digital voltage range of 2.50V refers to the voltage that can be input or output.Digital signal processors such as this one are included in the StarCore series.There are 783 terminations for its uses.It operates with the supply voltage of 1V.On the basis of its specific characteristics, this device can be classified as a Digital Signal Processors device.It is supplied with 11.5/1.82.5V electric power.
MSC8152SAG1000B Features
Supplied in the 783-BBGA, FCBGA package
MSC8152SAG1000B Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MSC8152SAG1000B DSP applications.
  • Computer vision technology
  • Image signal processing
  • Speech processing and recognition
  • Digital communications
  • Automobile electronic gadgets
  • Tomography technology
  • Real-time effects
  • Vehicle electronics
  • Seismology
  • Financial signals
Step5Bar-code shipping tag
MSC8152SAG1000B
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    783
  • ECCN Code
    3A991.A.1
  • Type
    SC3850 Dual Core
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B783
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.05V
  • Power Supplies
    11.5/1.82.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.97V
  • Interface
    Ethernet, I2C, PCI, RGMII, Serial RapidIO, SGMII, SPI, UART/USART
  • Speed
    1000 MHz
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    16
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    64
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    8192
  • Voltage - I/O
    2.50V
  • Non-Volatile Memory
    ROM (96kB)
  • Voltage - Core
    1.00V
  • On Chip Data RAM
    576kB
  • Clock Rate
    1GHz
  • Height Seated (Max)
    3.94mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    783-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    0°C~105°C TJ