  • MS3476W12-10SWLC
MS3476W12-10SWLC
advertisement
Manufacturer No:
MS3476W12-10SWLC
HK JDW NO:
61-MS3476W12-10SWLC
Package:
Datasheet:
MS3476W12-10SWLC
Description:
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 10 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-26482 Series II
Step5Bar-code shipping tag
MS3476W12-10SWLC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Contact Shape
    Circular
  • Shell Material
    Aluminum
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-DTL-26482 Series II
  • Feature
    Coupling Nut
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Plug Housing
  • Type
    For Female Sockets
  • Number of Positions
    10
  • Voltage - Rated
    600V
  • Additional Feature
    STANDARD: MIL-C-26482, COMPATIBLE CONTACT: M39029/5-115
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Crimp
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    10
  • Orientation
    W
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    7.5A
  • Military Standard
    MIL-DTL-26482
  • Shell Finish
    Cadmium
  • Shell Size - Insert
    12-10
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Female
  • Housing Color
    Olive Drab
  • Empty Shell
    YES
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Size
    20
  • Wire Gauge (Max)
    20 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    24 AWG