  • MS3102R20-22P
MS3102R20-22P
advertisement
Manufacturer No:
MS3102R20-22P
HK JDW NO:
410-MS3102R20-22P
Package:
Datasheet:
MS3102R20-22P
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 6 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
Step5Bar-code shipping tag
MS3102R20-22P
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Box, Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    Military, MIL-DTL-5015, MS
  • Pbfree Code
    no
    Solder Cup
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    6
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    500VAC 700VDC
  • Additional Feature
    STANDARD: MIL-C-5015
    Silver
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    22A 74A
  • Total Number of Contacts
    6
  • Orientation
    N (Normal)
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    38.1mm
  • Current Rating
    74A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    20-22
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Environmental Characteristics
    CONDENSATION/ENVIRONMENT/FLASH/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Length
    42.31mm