  • MS27497T16F26S-LC
MS27497T16F26S-LC
advertisement
Manufacturer No:
MS27497T16F26S-LC
HK JDW NO:
61-MS27497T16F26S-LC
Package:
Datasheet:
MS27497T16F26S-LC
Description:
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series II, JT
Quantity:
In Stock : 2
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MS27497T16F26S-LC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Wall
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Number of Pins
    26
  • Contact Shape
    Circular
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series II, JT
  • Published
    2006
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle Housing
  • Type
    For Female Sockets
  • Number of Positions
    26
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Gender
    Receptacle
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Type
    Crimp
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    30.96mm
  • Military Standard
    MIL-DTL-38999
  • Shell Finish
    Electroless Nickel
  • Shell Size - Insert
    16-26
  • Number of Contacts
  • Contact Gender
    Female
  • Housing Color
    Silver
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Size
    20
  • Plating
    Electroless Nickel, Passivated, Steel
  • Length
    22.47mm