  • MS27497T14F18P
MS27497T14F18P
advertisement
Manufacturer No:
MS27497T14F18P
HK JDW NO:
61-MS27497T14F18P
Package:
Datasheet:
MS27497T14F18P
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27497T14F18P
  • Mount
    Flanges, Panel, Wall
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    18
  • Color
    Silver
  • Applications
    Aviation, Military
  • Gender
    Receptacle
  • HTS Code
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    18
    Environment Resistant
  • Depth
    28.57mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Finish
    Electroless Nickel
  • Shell Size - Insert
    14-18
  • Plating
    Electroless Nickel, Passivated, Steel
  • Length
    22.47mm