  • MS27474T24B61PA
MS27474T24B61PA
advertisement
Manufacturer No:
MS27474T24B61PA
HK JDW NO:
61-MS27474T24B61PA
Package:
Datasheet:
MS27474T24B61PA
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27474T24B61PA
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series II, JT
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e4
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    61
  • Color
    Olive Drab
  • Total Number of Contacts
    61
  • Orientation
    A
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    57.53mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Military Standard
    MIL-DTL-38999
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium over Nickel
  • Shell Size - Insert
    24-61
  • Contact Gender
    Male
  • Contact Style
    Pin
  • Plating
    Cadmium
  • Length
    22.5mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    50.0μin 1.27μm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
  • Mount
    Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Front Side Nut
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C