  • MS27473T14Z15PA
MS27473T14Z15PA
advertisement
Manufacturer No:
MS27473T14Z15PA
Manufacturer:
SOURIAU-SUNBANK
HK JDW NO:
766-MS27473T14Z15PA
Package:
Datasheet:
Description:
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27473T14Z15PA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Insert Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series II
  • Feature
    Coupling Nut
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    15
  • Color
    Black
  • Applications
    Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A