  • MS27468T13F4S
MS27468T13F4S
advertisement
Manufacturer No:
MS27468T13F4S
HK JDW NO:
61-MS27468T13F4S
Package:
Datasheet:
MS27468T13F4S
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27468T13F4S
  • Mount
    Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Front Side Nut
  • Shell Material
    Aluminum
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
  • Feature
    Shielded
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    4
  • Applications
    Aviation, Military
  • Gender
    Receptacle
  • Total Number of Contacts
    4
    Environment Resistant
  • Depth
    34.92mm
  • Current Rating
    13A
  • Shell Size - Insert
    13-4
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Female
  • Contact Style
    Socket
  • Plating
    Electroless Nickel, Passivated, Steel
  • Length
    31.57mm