  • MR1225M24B1-FSR
MR1225M24B1-FSR
advertisement
Manufacturer No:
MR1225M24B1-FSR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-MR1225M24B1-FSR
Package:
Datasheet:
MR1225M24B1-FSR
Description:
FAN AXIAL 120X25MM 24VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MR1225M24B1-FSR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    0.275lb 124.74g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Material - Blade
    Plastic
  • Series
    MR1225
  • Size / Dimension
    Square - 120mm Lx120mm H
  • Feature
    Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.380A
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • RPM
    4000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    122.1 CFM (3.42m3/min)
  • Noise
    50.5 dB(A)
  • Static Pressure
    0.380 in H2O (94.6 Pa)
  • Width
    25.00mm