  • MPXQS33K
MPXQS33K
advertisement
Manufacturer No:
MPXQS33K
HK JDW NO:
192-MPXQS33K
Package:
Radial
Datasheet:
MPXQS33K
Description:
MPX 0.033μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 275V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MPXQS33K
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MPXQS33K .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MPX
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.236W 13.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 275
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    6mm
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    13mm