  • MPQ2451GT-33-AEC1-Z
MPQ2451GT-33-AEC1-Z
advertisement
Manufacturer No:
MPQ2451GT-33-AEC1-Z
HK JDW NO:
541-MPQ2451GT-33-AEC1-Z
Package:
SOT-23-6
Description:
3.3V 6-Pin DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 2.2MHz Tape & Reel (TR) 600mA SOT-23-6
Quantity:
In Stock : 13585
Step5Bar-code shipping tag
MPQ2451GT-33-AEC1-Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Published
    2014
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    90 %
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    900mV
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    600mA
  • Operating Supply Voltage
    36V
  • Voltage - Input (Min)
    3.3V
  • Min Supply Voltage
    3.3V
  • Nominal Supply Current
    130μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    600mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Buck
  • Min Input Voltage
    3.3V
  • Frequency - Switching
    2.2MHz
  • Max Input Voltage
    36V
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    3.3V