  • MNU10-250DMIK
MNU10-250DMIK
advertisement
Manufacturer No:
MNU10-250DMIK
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-MNU10-250DMIK
Package:
Datasheet:
MNU10-250DMIK
Description:
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MNU10-250DMIK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Copper, ETP
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    Nylon
  • Weight
    1.118559kg
  • Body Material
    Copper
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Scotchlok™
  • Published
    2000
  • Feature
    Butted Seam
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Color
    Yellow
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    600V
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Depth
    11.93mm
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Body Plating
  • Insulation Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Insulation
    Fully Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Length
    26.67mm
  • Length - Overall
    1.050 26.67mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.250 6.35mm