  • MNG18-250DMK
MNG18-250DMK
advertisement
Manufacturer No:
MNG18-250DMK
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-MNG18-250DMK
Package:
Datasheet:
MNG18-250DMK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MNG18-250DMK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Copper, ETP
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Scotchlok™
  • Published
    2008
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Color
    Red
  • Gender
    Male
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Insulation Diameter
    0.145 (3.68mm)
  • Insulation
    Non-Mating End Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Length
    23.368mm
  • Length - Overall
    0.920 23.37mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.250 6.35mm