  • MMSZ27T1
MMSZ27T1
advertisement
Manufacturer No:
MMSZ27T1
HK JDW NO:
699-MMSZ27T1
Package:
SOD-123
Datasheet:
MMSZ27T1
Description:
ZENER DIODE 80Ohm ±5% 50nA @ 18.9V -55°C~150°C 2 Terminations ZENER SOD-123
Step5Bar-code shipping tag
MMSZ27T1
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MMSZ27T1 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 18.9V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Reference Voltage
    27V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    27V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    2mA