  • MMK5473K250J02L4
MMK5473K250J02L4
advertisement
Manufacturer No:
MMK5473K250J02L4
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-MMK5473K250J02L4
Package:
Datasheet:
Description:
MMK 47nF Film Capacitor 10% Radial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MMK5473K250J02L4
    Select All
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    47nF
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Size Code
    2814
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    160V
  • Height
    8mm
  • Length
    7.2mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Series
    MMK
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C