  • MMK5225K63J06L16.5TR18
MMK5225K63J06L16.5TR18
advertisement
Manufacturer No:
MMK5225K63J06L16.5TR18
HK JDW NO:
417-MMK5225K63J06L16.5TR18
Description:
Cap Film 2.2uF 63V PET 10% (7.2 X 7.2 X 13mm) Radial 5mm 100C T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MMK5225K63J06L16.5TR18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MMK
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.283W 7.20mmx7.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    7.2mm
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2828
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm