  • MM5Z12VT1G
MM5Z12VT1G
advertisement
Manufacturer No:
MM5Z12VT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MM5Z12VT1G
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
MM5Z12VT1G
Purchasing and Inquiry
MM5Z12VT1G Overview
A reverse leakage current of 100nA @ 8V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 5.39%.A maximum reverse leakage current of 100nA is observed.Having a zener current of 10mA, it is highly flexible in terms of design.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.To function properly, this device needs a reverse voltage peak of 100nA.
MM5Z12VT1G Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 10mA
MM5Z12VT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MM5Z12VT1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MM5Z12VT1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    12V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    12V
  • Voltage Tol-Max
    5.39%
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    Yes
  • Zener Current
    10mA
  • Height
    700μm
  • Length
    1.3mm
  • Width
    900μm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±5.4%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MM5Z12
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    12V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    25Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    500mW