  • MLH300PSB01C
MLH300PSB01C
advertisement
Manufacturer No:
MLH300PSB01C
HK JDW NO:
384-MLH300PSB01C
Package:
Cylinder, Metal
Datasheet:
MLH300PSB01C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MLH300PSB01C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Stud
  • Package / Case
    Cylinder, Metal
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    57g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    MLH
  • Feature
    Amplified Output, Temperature Compensated
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Industrial Automation
  • Additional Feature
    IP 65, REVERSE VOLTAGE PROTECTION
  • Voltage - Supply
    8V~30V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Output
    1 V ~ 6 V
  • Termination Style
    Packard Metripak 150
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Analog Voltage
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Max Supply Current
    17mA
  • Accuracy
    ±0.25%
  • Response Time
    2 ms
  • Operating Pressure
    300PSI (2068.43kPa)
  • Pressure Type
    Sealed Gauge
  • Port Style
    Threaded
  • Port Size
    Male - 1/4 6.35mm NPT
  • Maximum Pressure
    900PSI (6205.28kPa)
  • Sensors/Transducers Type
    PRESSURE SENSOR,STRAIN GUAGE
  • Housing
    PLASTIC
  • Max Pressure
    900 PSI
  • Pressure Sensing Mode
    GAGE
  • Height
    55mm
  • Length
    31.16mm
  • Width
    27mm