  • MLG1608S1R0JT000
MLG1608S1R0JT000
advertisement
Manufacturer No:
MLG1608S1R0JT000
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-MLG1608S1R0JT000
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
MLG1608S1R0JT000
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MLG1608S1R0JT000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    70mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Inductance
    1μH
  • DC Resistance (DCR)
    5.5Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    130MHz
  • Q @ Freq
    10 @ 50MHz
  • Inductance Frequency - Test
    50MHz
  • Height Seated (Max)
    0.037 0.95mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    51 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Material - Core
    Ceramic, Non-Magnetic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MLG
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%