  • MLG1005S12NHT000
MLG1005S12NHT000
advertisement
Manufacturer No:
MLG1005S12NHT000
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-MLG1005S12NHT000
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
MLG1005S12NHT000
Description:
FIXED IND 12NH 400MA 400 MOHM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MLG1005S12NHT000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic, Non-Magnetic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    MLG
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    400mA
  • Inductance
    12nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    400mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    2.5GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    8 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    8
  • Inductance Frequency - Test
    100MHz
  • Rated Current-Max
    0.4A
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm