  • MLF1608A4R7MTA00
MLF1608A4R7MTA00
advertisement
Manufacturer No:
MLF1608A4R7MTA00
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-MLF1608A4R7MTA00
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
MLF1608A4R7MTA00
Description:
Quantity:
In Stock : 4000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MLF1608A4R7MTA00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MLF
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    30mA
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    10MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.6Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    55MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    35 @ 10MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    35
  • Inductance Frequency - Test
    10MHz
  • Rated Current-Max
    0.03A
  • Height Seated (Max)
    0.037 0.95mm