  • MKT1813410014R
MKT1813410014R
advertisement
Manufacturer No:
MKT1813410014R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MKT1813410014R
Package:
Axial
Datasheet:
MKT1813410014R
Description:
MKT1813 0.1μF Film Capacitor ±5% Axial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKT1813410014R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MKT1813
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Length
    10.9982mm