  • MKS4D042204F00KSSD
MKS4D042204F00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
MKS4D042204F00KSSD
Manufacturer:
WIMA
HK JDW NO:
864-MKS4D042204F00KSSD
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
2.2μF Film Capacitor 10% Radial 100V-DC 100V-AC Polyester Through Hole
Quantity:
In Stock : 1200
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MKS4D042204F00KSSD
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    8mm
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    63V
  • Height
    15mm
  • Length
    18mm
  • Width
    8mm